Atrakcje

Blog

Kontakt

O Mnie

Top
  >  Bez kategorii   >  Ampelakia „Klejnot Thessalii”!

Ampelakia to malutka dziś wioska licząca około 400-stu mieszkanców usytuowana na północno-zachodnich stokach góry Ossa w krainie geograficznej Thessalia.Do wioski leżącej na wysokości 400m n.p.m prowadzi serpentynowa górska droga, skąd roztaczają się zachwycające widoki na dolinę Tempi i przepływającą przez nią rzekę Pinios.

Ale skąd wzięła się nazwa wioski ? 

Nazwa Ampelakia pochodzi od greckiego słowa ampelakia co znaczy „małe winogronka”. Zgodnie z podaniem uprawiano tu kiedyś duże ilości winogron (głównie odmiany  małych winogron).

Ampelakia to jedna z tych tradycyjnych greckich wiosek charakteryzujących się typową dla danego okresu architekturą z centralnym ryneczkiem i królującym po środku platanem. Rynek otoczony jest małymi kafejkami i uroczymi sklepikami  a w pobliżu znajduje się kościół.

Dlaczego warto udać się do Ampelakia ? 

Jest co najmniej 6 powodów : 

  1. Żeby odczuć wyjątkowy klimat typowej górskiej wioseczki greckiej.
  2. Aby zwiedzając słynne „archontiko” -byłą rezydencję Georga Szwarca, (która dziś została przekształcona na muzeum), poznać. charakterystyczną architekturę rezydencji zwanych „archontika”
  3. Żeby zwiedzić małe ale bardzo ciekawe muzeum folklorystyczne oraz dwa kościółki pochodzące z 17 i 18 wieku.
  4. By spróbować lokalnego przysmaku produkowanego tutaj – znanego w całej Grecji sera „Batzio”.
  5. By odpocząc w jednej z kafejek w ryneczku pod rozlożonym platanem i wypić tradycyjną grecką kawę (ellinikos) w towarzystwie otwartych i przyjaznych mieszkańców wioski. Przy odrobinie szczęścia można nawet trafić na tutejszego księdza, który często pije kawę przy swoim ulubionym stoliku pod wielkim platanem gawędząc z wspómieszkańcami.
  6. By obejrzeć przepiękny górski zachód słońca delektując się pysznymi mięsnymi daniami i  wyśmienitym lokalnym winem w jednej z tutejszych amfiteatrycznie polożonych tradycyjnych tawern. 

*Ciekawostka* 

Czy wiedzieliscie, że : 

Właśnie w Ampelakia założono pierwszą na świecie spółdzielnię przemysłową opartą na zasadach równosci !!! 

Produkowano w niej tkaniny bawełniane o krwisto-czerwonej barwie. Kolor ten pozyskiwano z przetworzenia rosliny zwanej „rizari”